|
080209
245 anmälda från 26 klubbar blev 194 startande på årets första Södra Judo Open i Farstahallen den 9 februari 2008. Tävlingen inleddes med katauppvisning av Tomas och Micke. Kime no kata. Deltagare med föräldrar satt andäktigt och tittade på. Tävlingen drog i gång och vi började med den lätta biten- U15 och U17. Alla vet vad dom heter och vad dom har kommit till hallen för att göra denna dag.
Efter dessa rutinerade kommer det härliga gänget med U11 och U13. Här är det blandat med kunskap om hur en tävling går till. I bästa fall vet kidsen vad dom heter, men alla är vi barn i början.
Härligt att se de minsta på knappt 20 kg kämpa och kasta. NU hade våra nya tävlingsansvariga Jamel, Ludde och Anders det körigt. Massor av ändringar- anmäld i - 50 men vägde 29, ja så kan det vara. Men blir det fel är det bara att rätta till. Det tog lite tid men till sist hade alla kidsen fått köra matcher och fått medalj och även de fick se en kata uppvisning, denna gång Goshin jitsu no kata.
NU var det var dax för junior och senior klasserna. Några gamla godingar fanns på plats: Gurra och Ego gjorde come back. Uj, vad trött man kan bli av en judo match men kul var det. Nu laddar om till den 12 april då nästa Södra Judo Open går av stapeln.
|